- Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... - Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... - 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... - 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... - Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... - Cartoon Colors'a Haberlerinizi,.......... Karikatürlerinizi,.......... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,.......... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

15.08.2017

Yarışmaların Şartname Kodları

Geleneksel posta yöntemiyle eser isteyen yarışmaların şartnamelerinde genelde şöyle bir açıklama yer alır:.
"Yarışmacılar geleneksel yöntemlerin yanı sıra dijital teknolojileri kullanarak oluşturdukları karikatürlerle de yarışmaya katılabilirler..Karikatür yarışmalarına "Islak İmzalı" dijital eserlerle katılacak çizerlerin, eserinin çıktısını alıp imzasını attıktan sonra, eserin arkasına istenen iletişim bilgilerini yazarak gönül rahatlığıyla postaya verebilirler.

Teknolojinin her geçen gün yaşamımıza daha da hakim olmasıyla, dünya genelindeki birçok karikatür yarışması da geleneksel posta yöntemini terk edip doğrudan E-mail ve/veya internet üzerinden (diğer bir deyişle elektronik olarak) katılımı yönlendiriyor. Az sayıda da olsa bazı organizasyonlar geleneksel posta yoluyla yarışmasını sürdürmektedir.
Hem geleneksel hem de elektronik postayla katılımı bir arada seçenek olarak sunup karikatür kabul eden yarışma organizasyonları da var.

Günümüzde Gönderim Türleri:
1- Geleneksel posta,
          a- Orjinal çizim,
          b- Islak imzalı dijital çıktı (baskı)
2- E-mail üzerinden,
3- Web üzerinde verilen bir bağlantıdan yükleyerek,
4- Hem geleneksel posta hem de E-mail ile, 
5- Ön Kayıt yöntemiyle.

"Islak İmza" Konusu..
Geleneksel posta yöntemiyle eser isteyen yarışmaların şartnamelerinde genelde şöyle bir açıklama yer alır:
"Yarışmacılar geleneksel yöntemlerin yanı sıra dijital teknolojileri kullanarak oluşturdukları karikatürlerle de yarışmaya katılabilirler. Karikatürler bilgisayar çıktısı olarak gönderilecekse orijinal imzalı (ıslak imza ) olması gerekmektedir."

Şartnamenin bir başka maddesinde ise (bazı yarışmalarda) şöyle bir açıklama gereği duyulur:
"Üzerinde imza, isim ve işaret olan ve yarışma şartlarına uymayan çalışmalar değerlendirme dışı tutulacaktır."

Bu gibi birbirine yakın ve çelişkili gibi gözüken iki madde doğru algılanmalıdır. İlk madde gayet açıktır. Dijital üretilen eserin çıktısı alındıktan sonra çizerin eserini imzalamasıdır. Yani "Islak İmza"dır.
Diğer madde ise, eser üzerinde yarışma kuralını ihlal edecek herhangi bir (Örneğin: Parti, Cemaat, Kurum, Kişi, Deyim vb.) işaret, çizim ve imzanın (Burada sözü edilen imza çizerin ıslak imzası değildir) yarışma dışında farklı mesajlar verebilecek anlamlar taşıyacağı endişesiyle yapılan bir uyarıdır. Bu durum bir yarışmanın şartnamesinde şu şekilde daha net vurgulanmıştır:
"Siyasi ve ideolojik amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve ne amaçla olursa olsun firma adı kullanılan eserler yarışma dışı kalacaktır."

Sonuç olarak..
Karikatür yarışmalarına "Islak İmzalı" dijital eserlerle katılacak çizerlerin, eserinin çıktısını alıp imzasını attıktan sonra, eserin arkasına istenen iletişim bilgilerini yazarak gönül rahatlığıyla postaya verebilirler.

Katılımda İlave Uygulamalar.. 'Ön Kayıt'
Çok az da olsa bazı karikatür yarışma organizasyonları, yukarıdaki açıklanan yöntemlere ilave olarak biraz daha farklı bir uygulamaya gitmektedir. 
Yarışmaya katılmak isteyen çizerin eser(ler)inin dijital örneği önce E-mail ile istenirken, orjinali ya da ıslak imzalı dijital çıktıları da geleneksel posta yoluyla, belirtilen adrese gönderilmesi istenmektedir. Bu iki gönderinin, verilen son tarihe kadar yerine ulaşması gerekir. 
Gönderim Tarihine Dikkat..
Eserinizi, verilen son tarih olan günde çizip bitirdiniz ve hemen dijital kopyasını E-mail ile gönderdiniz. Aynı gün ya da ertesi gün de postayla orjinalini gönderdiniz. Postayla gönderim son tarihden sonra ulaşacağı için, bu tür katılımlarda yarışmaya kabul edilmek mümkün olmayacaktır.

CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.