- Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... - Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... - 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... - 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... - Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... - Cartoon Colors'a Haberlerinizi,.......... Karikatürlerinizi,.......... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,.......... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

31.01.2018

'Hasbi Tembel Er'in Çizeri Mort WALKER Hayata Gözlerini Yumdu

'Hasbi Tembel Er' olarak yıllarca yayımlanan bant karikatürün yaratıcısı Mort WALKER 94 yaşında yaşama veda etti. 3 Eylül 1923 tarihinde ABD'nin Kansas eyaletindeki El Dorado'da doğan WALKER, orjinal adı 'Beetle Bailey' olan çizgi bant karakterini 1950 yılından başlayarak çiziyordu..


80 yıldır profesyonel olarak çiizerlik yapmış olan Mort WALKER 27 Ocak 2018 Cumartesi günü  94 yaşında hayata gözlerini yumdu.

'Hasbi Tembel Er' olarak yıllarca yayımlanan ve dünyanın en çok okunan bant karikatürün yaratıcısı Mort WALKER 94 yaşında yaşama veda etti. 3 Eylül 1923 tarihinde ABD'nin Kansas eyaletindeki El Dorado'da doğan WALKER, orjinal adı 'Beetle Bailey' olan çizgi bant karakterini 1950 yılından başlayarak çiziyordu.
80 yıldır profesyonel olarak çiizerlik yapmış olan Mort WALKER 27 Ocak 2018 Cumartesi günü  94 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Yaşamından..
WALKER, 1974'te mizah sanatını korumak ve onurlandırmak için Connecticut'taki 'Uluslararası Karikatür Sanatları Müzesi'ni kurdu. 2002'de Boca Raton, Florida'da kapanmadan önce iki kez taşındı. WALKER, bu adı 'Ulusal Karikatür Müzesi' olarak değiştirdi ve 2005 yılında New York'taki Empire State Binasına taşınmayı planladığını açıkladı. Ancak ertesi yıl, o alanı kullanmak için anlaşma sona erdi.
Karikatürcülere tavsiyelerde bulunma konusunda da ün kazandı.

2000 yılında Pentagon'da yaptığı işi, askeri hizmetini ve yeni bir askeri anıtına katkısı nedeniyle ordunun en sivil ödülü olan 'Seçkin Sivil Hizmet Ödülü'yle onurlandırıldı.

1943'te 2. Dünya savaşı sırasında Avrupa'da hizmet veren ABD Ordusu'nda görev aldı. İlk teğmen olarak terhis edildi. Missouri-Columbia Üniversitesi'nden mezun oldu ve New York'ta karikatürcü olarak çalıştı.

Beetle Bailey (Hasbi Tembel Er) Nasıl Doğdu?
Hasbi Tembel Er
(Beetle Bailey)
(Fransız versionu: 
'Recruta Zero')
Çizer Mort WALKER, bu ünlü karakterini ilk yıl (1950) bir üniversite öğrencisi olarak bant karikatürlerinde kullanıyordu. 13 Mart 1951'den itibaren de Üniversiteyi bitirmiş ve ABD Ordusuna kaydolmuş olarak çizmeye başlamıştır.

Beetle Bailey'deki mizahın çoğu, Hurleyburg kasabasının yakınında bulunan Parris Adası'ndaki Camp Swampy'de beceriksiz karakterlerin çevresinde dönüyor. (Bu ada, WALKER'ın orduda bulunduğu bir yerde Camp Crowder'den esinlenerek uyarlanmış). 

Kahramanın Karakteristik Özellikleri
Konuları ABD'de bir askeri eğitim kampı'nda geçen Beetle Bailey (Hasbi Tembel Er) karakteri, genellikle kendisi gibi yeteneksiz asker arkadaşları ve başlarından geçen komik durumlar ile ilgilidir. Tembel bir kişilik olup, genellikle işe yaramaz ve işten kaçınır ve bu nedenle Çavuş Snorkel tarafından sık sık sözlü ve fiziksel olarak cezalara çarptırılan bir tiptir. 

Karakterler
Hasbi Tembel Er (Beetle Bailey): Ana karakter. Tembelliği ve sürekli işten kaytarması ana
Mort WALKER
(1955)
özelliğidir. Bu yüzden çavuşundan sürekli dayak yer.

Çavuş (Sergeant Snorkel): Hasbi'nin birliğindeki çavuş karakteri. Hasbi ile arası bozuktur, tembellikleri yüzünden ona dayak atar. Yemek tutkunudur.
Nafi (Zero): Kırsal kesim kökenli saf bir asker.
General (General Halftrack): Birlik komutanı beceriksiz general tiplemesi.

Türkiye'deki yayını
1978 yılında TRT'de çizgifilm olarak yayınlandı.
1980'li yıllarda 'Gırgır' dergisinde daha sonra 'Hürriyet' ve 'Vatan' gazetelerinde' yayımlanmıştır.

"Kendime meydan okumayı severim"..
2002'de düzenlenen bir röportajda WALKER, çizgi romanlara kalıplaşmış kalıpları doldurduğunu ve tüm karakterlerde mizah bulmayı sevdiğini söyledi.
"Yeni ve farklı bir şeyler yapmaya devam etmekten hoşlanıyorum, böylece insanlar aynı şeyi her zaman aynı şeyi yaptığımı söyleyemiyor. Kendime meydan okumayı severim" dedi.

Kaynaklar: 
Wikipedia.org ->>>
Kadim Dostlar.com ->>>
Çizgi Diyari.com ->>>
Daily Cartoonist.com ->>>
News Fromme.com ->>>
Chicago Suntimes.com ->>>
Dergileri görmek için Bkz.
Issuu.com ->>>(Çizen: Randy BISH)CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.